Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawóz z magnezem   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na dobre użycie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie możliwe – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub też wprowadzany w ramach natryskiwania.

Z reguły sadownicy wybierają nawóz na podstawie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo mieć gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym poprawnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.