Przez długi czas multimedia automobilowe ograniczały się do przeznaczeń jedynie w wysokiej klasy wozach, limuzynach oraz wehikułach rekreacyjnych. Projekt oglądania filmów czy też grania w gry w samochodzie trafił do głównego nurtu zainteresowania na świecie dopiero w późnych lat 90-tych oraz wczesnych XXI wieku, a nawet wtedy multimedia automobilowe były w kolosalnej mierze ograniczone do kosztownych jednostek wideo i nieporęcznych magnetowidów lub też ogromnych systemów DVD.

stacje multimedialne do samochodu

Multimedia do samochodu: co się dzieje obecnie?
W dzisiejszych czasach multimedialne dyspozycje są dostępne dla wszystkich kierowców, co jest dostrzegalne w bogatych w funkcje samochodach. Odpowiednio to, nie ma nieomalże żadnych ograniczeń co do sposobu konfigurowania automobilowego systemu multimedialnego, a jedyną wiarygodną kwestią jest to, że potrzebujesz również komponentu audio, jak i wideo.

Istnieją dziesiątki różnych sprzętów i sprzętu oraz wszelkie muszą ze sobą współdziałać w samochodowych multimediach. Z reguły umieszcza się je w ramach trzech bazowych kategorii:

•    sprzęt audio
•    sprzęt wideo
•    źródła mediów

Część audio samochodowego systemu multimedialnego na ogół składa się z istniejącego systemu dźwiękowego, chociaż są miarodajne różnice. Co poniektóre z komponentów audio, jakie na ogół znajdują się w automobilowych systemach multimedialnych, obejmują:

•    jednostkę główną
•    głośniki
•    procesor dźwięku
•    słuchawki

Słuchawki można odszukać już w normalnych samochodowych systemach audio, niemniej jednak są one o wiele częściej używane w połączeniu z multimedialnymi samochodami. Przewodowe słuchawki wymagają gniazda słuchawkowego w jednostce kluczowej, odtwarzaczu wideo bądź też w innym miejscu, natomiast słuchawki bezprzewodowe są w stanie wykorzystywać sygnały podczerwieni bądź RF.

Większość innych składników audio jest niezmiernie podobna do tych w szablonowych samochodowych systemach audio, z kilkoma odstępstwami, takimi jak jednostka główna. Podczas kiedy w konfiguracji multimedialnej można używać pospolitego radia samochodowego, jednostki z głowicami wideo są o wiele lepiej dostosowane do celu.

Jak wybrać?
To przede wszystkim powinno być przemyślane już na poziomie wybierania samochodu. Jeśli natomiast zabieramy się za wyposażenie już później przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę elementy takie jak: budżet, wykorzystanie, częstotliwość użytkowania. Całe szczęście nowoczesne marki dają nam do dyspozycji kompleksowe rozwiązania, a sprzedawcy systemów multimedialnych do samochodów są niezmiennie gotowi do pomocy w wyborze tego najbardziej odpowiedniego. Warto jednak uprzednio samemu zrobić rozeznanie w opcjach i cenach na rynku, by nie dać się naciągnąć.